4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди Чиле

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди централниот дел на Чиле, со епицентар во близина на пристанишниот град Хуаско.

Спутник мундо објави дека локалните власти не издале предупредување за цунами по земјотресот.

– Земјотрес со јачина од 6,6 степени е регистриран југозападно од Хуаско (централно-северниот дел на Чиле), на длабочина од 38 километри – соопшти Националниот сеизмолошки центар на Универзитетот во Чиле.

Кинеската агенција Ксинхуа го извести Германскиот истражувачки центар за геонауки (ГФЗ) дека овој земјотрес бил со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала.