4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израелците упаднаа во тајните тунели на Хамас во базата, во тек се жестоки борби

Израел соопшти дека неговите сили нападнале вооружени милитанти на Хамас во огромната мрежа на тунели на исламистите под Газа, откако премиерот Бенјамин Нетанјаху ги отфрли повиците за прекин на огнот за да се олесни хуманитарната криза во палестинската енклава.

Тунелите се клучна цел за Израел бидејќи ги проширува копнените операции во Газа за да го уништи владејачкото движење Хамас по неговиот вооружен напад пред три недели, во кој израелските власти велат дека загинале повеќе од 1.400 луѓе.

„Во текот на изминатиот ден, израелските одбранбени сили (ИД) погодија приближно 300 цели, вклучително и противтенковски и ракетни места за лансирање под земја, како и воени комплекси во подземни тунели кои припаѓаат на терористичката организација Хамас“, објавија израелските сили.

Милитантите одговорија со противтенковски проектили и митралез, се додава.

„Војниците убиваа терористи и ги насочија воздухопловните сили да напаѓаат цели и терористичка инфраструктура“, соопштија израелските сили.

Очевидци изјавија дека Израелците во понеделникот го нападнале главниот пат север-југ на Газа и го нападнале градот Газа од два правци.

Хамас – вооружената исламистичка група која владее со Газа, досега ослободи четворица цивили од 239-те заложници што Израел вели дека биле заробени на 7 октомври. Се верува дека многу од заложниците се во мрежата на тунели на Хамас.