4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

САД: Ризикот од ширење на војната е реален

Соединетите Држави гледаат „зголемен ризик“ од прелевање на конфликтот на Блискиот Исток, бидејќи силите контролирани од Иран ги гаѓаат американските војници стационирани во регионот, изјави синоќа Џејк Саливан, советник за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден.

– Ние сме во состојба на готовност, бидејќи гледаме зголемени закани за нашите сили во целиот регион и зголемен ризик овој конфликт да се прошири и во другите делови на регионот. Правиме се што е во наша моќ за да го спречиме и спречиме тоа“, рече Саливан на CBS.

Минатата недела, САД извршија воздушни напади врз два објекти поврзани со милициите поддржани од Иран во источна Сирија по серијата напади со беспилотни летала и ракети врз американските сили во регионот. Воздушните напади врз објекти поврзани со иранската „Исламска револуционерна гарда и придружните групи“ не резултираа со никакви жртви, проценуваат САД.

Запрашан за американските напади врз сојузниците на Иран во регионот, Саливан изјави за ABC:

– Доколку нападите продолжат, ние ќе одговориме и мислам дека Иранците ја разбираат нашата порака.

Ние, се разбира, ги преземаме сите неопходни мерки за да ги заштитиме нашите сили, да ја зголемиме нашата будност и да работиме со другите земји во регионот за да се обидеме овој конфликт што моментално е во Израел и Газа да не се претвори во регионален конфликт – рече Саливан. , додавајќи:

– Но, ризикот е реален, затоа внимателноста е голема, а чекорите што ги преземаме за да го спречиме и спречиме се сериозни, системски и тековни.