4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израел ги зголеми нападите врз Газа во текот на утрото

Палестинците во северниот дел на Појасот Газа известуваат за зголемување на воздушните и артилериските напади во раните утрински часови.

Израелските воздушни напади погодија области во близина на болниците Шифа и Ал-Кудс во градот Газа, а членовите на Хамас се судрија со израелските сили во пограничната област источно од градот Кан Јунис.

Сепак, веста доаѓа неколку часа откако Израел објави слики од борбени тенкови на западниот брег на Газа, што сигнализира потенцијален обид за опкружување на главниот град Газа два дена откако израелската влада нареди проширени копнени упади преку нејзината источна граница.

Самопрогласената израелска „фаза втора“ од неговата тринеделна војна против Хамас во голема мера беше скриена од очите на јавноста, при што силите се движат во мракот и телекомуникацискиот прекин што ги прекина Палестинците во Газа.