8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Хамас киднапира Германка на фестивалот, пронајдена е мртва

23-годишна Германка, чие голо крваво тело го влечеле терористите на Хамас во камион и го плукнале, е пронајдена мртва, јавува израелското Министерство за надворешни работи.

Шани Никол Лук беше на забава на која Хамас изврши инвазија и уби над 200 гости. Таа беше киднапирана, а видеото подоцна се прошири на социјалните мрежи како еден од доказите за злосторствата што ги изврши Хамас. Израелците не кажуваат каде е пронајдена, во Газа или во Израел.

Нејзината роднина тогаш за „Вашингтон пост“ изјави дека Лук присуствувала на фестивалот „Нова“, целовечерна забава на која се слави израелскиот фестивал на жетвата.

На вознемирувачкото видео што тогаш се појави на социјалните мрежи можеше да се види неподвижна девојка, која беше земена како заложник од милитантите од Газа и парадираа околу крајбрежната енклава со пикап. Првично, семејството преку медиумите соопшти дека има информации дека можеби е жива, но Израелците сега тоа го демантираат.

„Со тага можеме да ја споделиме со вас веста дека телото на 23-годишната германско-израелска државјанин Шани Лук е пронајдено и идентификувано“, соопшти израелското Министерство за надворешни работи.

„Шани, која беше киднапирана од музички фестивал од страна на терористите на Хамас и мачена и парадирана низ Газа, доживеа неразбирливи ужаси. Нашите мисли и молитви се со пријателите и семејството на Шани за време на овој незамислив кошмар. Нека нејзиниот спомен е благослов“, се вели во соопштението за медиумите на Израел.