4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Германија го повикува Израел да ги заштити Палестинците

Германската влада го повика Израел да ги заштити Палестинците од екстремистичките доселеници и ги бара одговорните по насилството на Западниот Брег. Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Себастијан Фишер, рече дека јасно го осудува насилството што предизвика смрт на неколку цивили.

„Како и со окупаторската моќ на Западниот Брег, Израел треба да го обезбеди интегритетот на палестинското население“, рече Фишер додавајќи дека на палестинските семејства треба да им се гарантира дека ќе може да останат таму каде што живееле со децении и да не ги остават домовите од страв за своите животи.