4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ердоган: Ниту една империјална сила нема да може да го спречи успехот и победата на Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска и вети на Турција успех и победа што ниту една империјална сила нема да може да ја спречи, по повод стогодишнината од основањето на Република Турција.

„Ниту една империјална сила нема да може да ја спречи среќата, успехот и победата на Република Турција“, рече претседателот во говорот во палатата покрај Босфорот во Истанбул во 19:23 часот по локално време, што одговара на 1923 година. , кога била создадена републиката.

Иако некои политички противници го критикуваат дека сака да го избрише наследството на Мустафа Кемал Ататурк, основачот на модерна Турција, претседателот Ердоган нагласи дека ја цени „секоја фаза од славното минато“. По говорот на турскиот претседател, Босфорот беше осветлен со огномет и светлосно шоу со помош на дронови.

„Нашата Република е безбедна и во добри раце, како никогаш досега“
Во текот на попладневните часови во Истанбул се одржа преглед на воздухопловните и поморските сили, што беше можност армијата, втора по големина во НАТО и осма во светот, да ги покаже своите мускули.

По повеќекратните прелети на американските F-16 кои го означија бројот 100 на небото, носачот на авиони Anadolu, специјално опремен за прифаќање дронови, го отвори патот за „најголемиот поморски воен преглед“ во историјата, пловејќи кон Црното Море со сто – бродска флота зад неа.

„Нашата Република е безбедна и во добри раце, како никогаш досега. Нека живее во мир“, рече Ердоган во неделата наутро пред мавзолејот на Ататурк во Анкара. Ердоган во денешниот говор рече дека неговиот „цврст став“ за заштита на Палестинците е во согласност со желбите на Ататурк.

„Денес, Република Турција е заштитник на оние кои немаат никој друг во светот, како што сакаше Ататурк (…) Ние се обидуваме да му помогнеме на народот во Газа заземајќи цврст став кон Палестинците и кон Газа“, тој кажа.

„Израел, те прогласуваме за воен злосторник пред светот“, рече тој во саботата, на 22-от ден од бомбардирањето на Појасот Газа, што е одговор на масакрот на 1.400 Израелци, главно цивили, од страна на Хамас на 7 октомври.