4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Бајден има разговори со лидерите на Блискиот Исток, вели претставник на Белата куќа

Американскиот претседател Џо Бајден разговара со регионалните лидери на Блискиот Исток, соопштија претставници на Белата куќа, пренесуваат медиумите.

Советникот за национална безбедност Џејк Саливан рече дека разговорите се одржуваат во недела – иако тој не прецизираше со кои лидери разговара Бајден.

„Тоа е нешто на кое работев доцна синоќа на телефон“, изјави тој за американската мрежа MSNBC.

„Нешто на што претседателот ќе работи денес во разговорите што ги има со регионалните лидери и ние ќе продолжиме да го решаваме овој проблем додека не добиеме некој Американец кој сака да ја остави Газа надвор“.