4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Воени авиони ги напаѓаат патиштата до најголемата болница во Газа, велат жителите

Израелските воени авиони ги уништија повеќето патишта кои водат до Ал Шифа, во градот Газа, кој е преполн со пациенти и луѓе кои бараат засолниште, според жителите, пренесуваат медиумите.

ИДФ тврди дека Хамас се вградил во и околу болницата, лоцирана на север.

„Да се стигне до болницата станува сè потешко“, рече Махмуд ал Савах, кој се засолнува во болницата.

„Се чини дека сакаат да ја отсечат областа.

Друг жител на градот Газа, Абдала Сајед, рече дека израелското бомбардирање во изминатите два дена беше „најсилното и најинтензивното“ од почетокот на конфликтот.

Израелската војска немаше моментален коментар за извештаите за напади во близина на Шифа, но претходно објави компјутерски генерирани слики за кои тврдеше дека ги прикажуваат локациите на инсталациите на Хамас на локацијата.

Хамас ги отфрли обвинувањата како „лаги“ и рече дека тие се „претходник за напад на овој објект“.