4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Претседателот на Иран: Израел ја премина црвената линија во Газа

Израел ја премина црвената линија во Газа, што може да ги натера сите да преземат акција, изјави денеска, 29 октомври, иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

„Злосторствата на ционистичкиот режим ги преминаа црвените линии, што може да ги натера сите да преземат акција. Вашингтон бара од нас да не правиме ништо, но тие продолжуваат да му даваат широка поддршка на Израел“, рече Раиси во објавата на социјалните мрежи.

„САД испратија пораки до Оската на отпорот, но тие добија јасен одговор на бојното поле“, додаде тој.

Жестокиот воен напад на Израел во Газа предизвика загриженост во светот дека ќе се отворат повеќе фронтови. Иран е сојузник на Хамас, како и на Хезболах, либанската милитантна група која неодамна беше вклучена во размена на оган со Израел.

Во првите денови по нападот на Хамас во Израел на 7 октомври, беа покренати прашања за потенцијалната вмешаност на Иран во убиствата. Техеран тогаш ја пофали операцијата, но брзо негираше каква било вмешаност во неа.

Првичните американски разузнавачи, исто така, сугерираа дека иранските власти биле изненадени од нападот на Хамас и дека Техеран не бил директно вклучен во неговото планирање, финансирање или одобрување, објави Си-Ен-Ен.