10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Почна зимското сметање на времето, Гренланд за првпат нема да ги врати стрелките на часовникот

Од синоќа почна зимското сметање на времето.

Стрелките на часовникот во 3 часот по полноќ се поместија еден час наназад.

Пред 2 години праксата на менување на стрелките на часовникот „напред-назад“ требаше да биде укината. На онлајн анкета, 83% од граѓаните на ЕУ гласаа дека стрелките на часовникот не треба да се менуваат, оти тоа им предизвикува проблеми со здравјето. Европскиот парламент ја изгласа одлуката, а топката сега е кај членките на ЕУ кои мора да се усогласат и да кажат дали и во иднина ќе има зимско и летно сметање на времето. Досега владите немаат заеднички став.

Но, жителите на Гренланд, за првпат нема да ги вратат стрелките на зимско сметање на времето. Наместо да ги вратат стрелките на часовникот, гренландските власти одлучија трајно да останат во постоечката временска зона.

Во недела поголемиот дел од Европа, вклучително и Данска, ќе го поместат часовникот за еден час наназад и на тој начин ќе се префрлат од летно на зимско сметање на времето.

Сепак, на Гренланд наместо претходните четири часа ќе биде три часа помалку од Данска. Малиот град Итокортормит на истокот на Гренланд е единствениот дел од островот кој во недела ќе го врати часовникот назад.