4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

„Ова е моментот на вистината, историјата ќе не суди сите“, рече шефот на ОН, Антонио Гутереш

По широкиот прекин на комуникацијата во Газа и ноќното интензивно бомбардирање од страна на израелската војска, Гутереш рече дека тековната ситуација „мора да се промени“ и ги повтори своите повици за прекин на огнот.

Тој додаде дека е крајно загрижен за персоналот на ОН во Газа со оглед на дефектот во комуникациите и дека е изненаден од невидената ескалација на бомбардирањето во Газа.

Шефот на ОН додаде дека е охрабрен од растечкиот меѓународен консензус за хуманитарна пауза во појасот, каде што илјадници луѓе веќе се убиени од 7 октомври.