4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Фото Владина прес служба на Израел
+СВЕТ

Нетанјаху цитираше: „Сега оди, нападни ги Амалиците и целосно уништи се што им припаѓа“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху (Нетанјаху) на вчерашната прес-конференција рече дека копнената операција што ја започнаа израелските војници во Појасот Газа претставува втора фаза од војната против Хамас, која ќе биде долга и тешка.

– Ова е втора фаза од војната, чии цели се јасни – да се уништи владата и воените цели на Хамас и да се вратат заложниците дома – рече Нетанјаху.

– Војната во Појасот Газа ќе биде долга и тешка и ние сме подготвени за тоа – рече израелскиот премиер, додавајќи дека неговата војска „ќе го уништи непријателот на земја и под земја“.

Тој повторно ги повика палестинските цивили да се евакуираат од северниот дел на Појасот Газа каде Израел ги фокусира своите напади.

– Мора да се сетиш што ти направи Амалек, вели нашата Света Библија. “Сега оди, нападни ги Амалиците и целосно уништи сè што им припаѓа. Не штеди ги; убивај мажи и жени, деца и доенчиња, говеда и овци, камили и магариња” (1. Самоил 15:3) – рече тој.