-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ќе ги слушаме пријателите, но ќе го направиме она што е правилно за Израел, рече министерот за воен кабинет на Израел

„Копнената кампања може да ни помогне да ги вратиме нашите заложници дома“, вели министерот за воен кабинет Бени Ганц.

„Сите ние ја разбираме огромната важност и одговорност и сè што лежи на нашите раменици“, додава тој.

Тој, исто така, сочувствува со семејствата на заложниците, велејќи дека се сретнал со нив лично за да понуди уверување.

Тој сега се свртува кон поддршката од светските лидери – им се заблагодарува што стојат со неговиот народ, но додава дека Израел ќе се грижи за своите интереси.

„Во оваа војна немаме дипломатска стоперка, туку воен часовник“, вели тој.

„Ќе ги слушаме нашите пријатели, но ќе го направиме она што е правилно за нас.

Тој се повикува на познатиот говор на британскиот воен водач Винстон Черчил за одбрана на земјата, велејќи дека Израел ќе го стори истото.

„Никогаш нема да потклекнеме“.