10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Кадиров со остри пораки за Израел

Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, го обвини Израел за „фашизам“, кој „во никој случај не е инфериорен“ во однос на Хитлеровиот, туку дури и супериорен.

Тој додаде дека Фондацијата Ахмат Кадиров подготвила помош за 20.000 палестински семејства.

Според претседателот на Чеченија, „практично целиот свет не сака да ги слуша гласовите на сиромашните палестински деца“ кои му се обраќаат „со надеж дека ќе бидат слушнати“.

„Неколку илјади невини луѓе станаа жртви на страшниот ционистички чин на геноцид. Никој нема да ја каже точната бројка“, тврди Кадиров во објавата на неговиот канал Телеграм.

Тој истакна дека „оние кои отсекогаш лицемерно се залагале за човекови права, воопшто не ги осудуваат постапките на Израел, туку, напротив, му даваат секаква можна помош на агресорот“.

„Во својата суровост кон Палестина, израелскиот фашизам денес не е никаков инфериорен, туку дури и супериорен во однос на Хитлеровиот“, додаде чеченскиот лидер.

Според него, стотици илјади верници од Чеченија секојдневно се молат за „брзо казнување на израелските криминалци“, како и „милијарди луѓе од различни возрасти ширум светот“.

Кадиров го изрази своето верување дека „Алах нема да ги остави овие молитви неодговорени“.

„Регионалниот јавен фонд кој го носи името на херојот на Русија Ахмат-Хаџи Кадиров, како и досега, ќе им ја пружи секаква можна помош на нашите браќа од Палестина. Во оваа фаза, сумата на помош за 20 илјади семејства е веќе подготвена“, вели Кадиров.