-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Фото Владина прес служба на Израел
СВЕТ

Израелскиот премиер остро ги критикуваше разузнавачките служби за нападот на Хамас, а потоа ја избриша објавата

Бенјамин Нетанјаху, израелскиот премиер, денеска го изрази своето незадоволство од шефовите на разузнавањето, тврдејќи дека никогаш не бил предупреден за планираниот голем напад на Хамас на 7 октомври. Ова предизвика политички немири и поделби во неговиот воен кабинет.

Преземање одговорност
И покрај јавните критики за неговата неподготвеност да преземе одговорност за разузнавачките и оперативните неуспеси поврзани со нападот на Хамас врз јужен Израел, Нетанјаху ги објави коментарите преку платформата Х синоќа, иако подоцна ги избриша.

Високите функционери, вклучително и воените команданти и шефот на внатрешната шпионска служба на Шин Бет, како и министерот за финансии, ги признаа своите пропусти, додека Нетанјаху не. Тој само изјави дека ќе има време да се постават тешките прашања по завршувањето на војната.

Погрешни информации
– Во ниту еден момент не бев предупреден за воените намери на Хамас. Напротив, сите безбедносни функционери, вклучително и шефот на воената разузнавачка служба и шефот на Шин Бет, оценија дека Хамас сака мировен договор – се вели во објавата на платформата Х.

Портпаролот на израелската војска одби да ги коментира изјавите на Нетанјаху за време на дневната прес-конференција, нагласувајќи дека тие во моментов се фокусирани на воените активности.

Коментарите на Нетанјаху беа брзо отфрлени од неговите сегашни и поранешни сојузници, вклучително и Бени Ганц, поранешниот министер за одбрана, кој сега служи во воениот кабинет. Ганц на платформата „Х“ напиша дека Нетанјаху треба да ги повлече своите изјави и да не се занимава со овие прашања додека трае војната.