4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израел нареди евакуација на болница, се очекува бомбардирање

Хуманитарната група која работи во Газа соопшти дека добила израелска наредба да ја евакуира болницата Ал Кудс.

Палестинската Црвена полумесечина тврди дека болницата ќе биде „бомбардирана“ во објава на X.

Утрово имало рации на 50 метри од објектот, соопшти НРК.

„ПРЦС штотуку доби сериозни закани од окупациските власти веднаш да ја евакуира болницата Ал Кудс во Појасот Газа, бидејќи ќе биде бомбардирана“, пишува тој.