4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Газа ги врати комуникациските услуги, тројца Палестинци беа убиени на Западниот Брег

Телефонските и интернет врските, наводно, се обновени за многу луѓе во Газа, тврди телекомуникациската компанија.

Појасот Газа претрпе прекин на комуникациите од петокот вечерта, при што 2,3 милиони жители се отсечени од надворешниот свет поради тешки израелски воздушни и копнени напади.

Пред исклучувањето, социјалните мрежи и медиумите беа спас за Палестинците очајни да добијат вести или да ја споделат својата застрашувачка мака со светот.

Во текот на ноќта израелските сили убиле тројца Палестинци на окупираниот Западен Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Информациите доаѓаат откако Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, соопшти дека повеќе од 7.700 Палестинци во Појасот Газа биле убиени од почетокот на конфликтот.