8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Бројот на загинати во Газа се искачи на 7.650, соопшти Хамас

Министерството за здравство во Газа, предводено од Хамас, соопшти дека бројот на загинати на територијата се зголемил на 7.650.

Се вели дека уште 19.450 луѓе се повредени.

Од почетокот на конфликтот на 7 октомври, 111 луѓе беа убиени на Западниот Брег, а 1.950 луѓе беа повредени таму.

Во нападот на Хамас во Израел пред три недели денеска беа убиени 1.400 луѓе од милитантите.