4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Фото Владина прес служба на Израел
СВЕТ

Бенјамин Нетанјаху: „Почна втората фаза од војната, која ќе биде долга, ова е мисијата на мојот живот“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се обрати до јавноста на прес-конференција во Тел Авив вечерва, 28 октомври.

„Ова е втора фаза од војната… Нашите цели се многу јасни – да ја уништиме воената и владината способност на Хамас и да ги вратиме жртвите дома“, рече тој.

Нетанјаху додаде дека Израел е „подготвен да се погрижи убијците да ја платат цената за масакрот“ по нападот на Хамас на 7 октомври. Тој додаде дека Израел „ќе го укине злото за да го подобри целото човештво“: „Ова е наша втора војна за независност. Ќе ја спасиме нашата земја. Ќе се бориме во воздух, на земја и ќе се бориме и ќе победиме. ”

„Војната во Газа ќе биде долга“, додаде Нетанјаху. „Ова е мојата животна мисија…во име на вас и на сите“.

„Го повикуваме цивилното население, ве молиме одете во безбедна зона“, рече Нетанјаху, предупредувајќи ги Палестинците во Газа да го евакуираат северниот дел од појасот додека Израел го проширува своето копнено присуство.

Тој продолжи со „обраќање до сојузниците на Израел“, велејќи: „Ако Израел не победи денес, тие ќе бидат следната оска на злото… Ова е почеток на војната“.

Тогаш израелскиот министер за одбрана Јоав Галант зборуваше: “Верувам во борците и командантите, силите, Мосад и неговиот народ и сите одбранбени системи. Заедно ќе постигнеме победа. Во овој момент го подготвуваме целиот фронт – север, центар и југ“.

„Сè додека воениот притисок и оган се зголемуваат, додека го погодуваме непријателот посилно, толку е поголема веројатноста дека непријателот ќе се согласи на решенија за враќање на најблиските“, рече Галант. „Тоа нема да биде кратка војна. Ќе биде долга војна. Треба да имаме трпение. Правиме напори да ги вратиме киднапираните кај нас, во нашата земја. Тоа е многу комплициран напор. Се соочуваме со реалноста дека ние Не знаев за во минатото. Подготвени сме на се. Ова не е споредна мисија. Ова е национален приоритет“.

Потоа зборуваше Бени Ганц, поранешен израелски министер за одбрана.

„Маневарот на теренот, заедно со другите фази, може да го подобри враќањето на киднапираните во нивните домови. Лично се сретнав со семејствата на киднапираните и тие можат да ме контактираат во секое време“, рече тој, а за Хамас, тој рече: „Тие се воени злосторници кои ги жртвуваат граѓаните, жителите на Газа. Хамас им донесе катастрофа“.

„Иако се преправаат дека ги претставуваат, сликата е јасна – тоа е чисто зло против чистата правда и правдата треба да надвладее. Оперативните фази ќе траат долго. Нашето единство е нашата сила, за време на војна и потоа. Народот на Израел е спремни и никој не може да не победи.Со Божја помош ќе се бориме, ќе победиме“, заклучи тој.