5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Тројца мигранти загинаа во престрелка кај Хоргош

Тројца мигранти загинаа во престрелка што вчера рано наутро се случила кај Хоргош, пишуваат српските медиуми.

Престрелката се случила во напуштените објекти на поранешниот земјоделски имот АД „Бачка“:

Во опсежна акција на припадници на МВР во Кикинда, Хоргош се уапсени четворица авганистански државјани и двајца турски државјани поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и експлозивни материјали.

Од полицијата во Кикинда велат дека проблемите со мигрантите се најчести во Хоргош и Мартонос и дека речиси секојдневно работат на сузбивање на шверцерите, но и на злосторствата извршени од мигрантите.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави што ќе направи земјата доколку проблемот наскоро не се реши поради загриженоста на граѓаните во тој дел од земјата.

– Ова се нивни меѓусебни пресметки, но да бидам целосно искрен – не е првпат да разговарам со министерот за внатрешни работи. Имам доверба во српската полиција и српските полицајци, но му реков на министерот Гашиќ „Или ќе ги направиш работите што треба да ги направиш, или ќе ми кажеш дека не можеш да го направиш тоа и се засолни, ќе донесам војската, ќе ја расчистиме, ќе ја уапсиме и ќе ја ставиме зад решетки додека вие велите бисквити во рок од 24 часа, сè – рече Вучиќ.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“