4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Руско МНР
СВЕТ

Русија вели дека бомбардирањето на Израел во Газа е спротивно на меѓународното право

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека израелското бомбардирање на Газа ризикува да создаде катастрофа која може да трае „многу децении, ако не и векови“.

Лавров ги даде коментарите, некои од најкритичните досега во Москва кон Израел, во интервју за белоруската државна новинска агенција Белта, која ги објави во саботата.

Иако го осудуваме тероризмот, категорично не се согласуваме дека можете да одговорите на тероризмот со кршење на нормите на меѓународното хуманитарно право, вклучително и неселективно користење на сила против цели каде што се знае дека се присутни цивили, вклучително и заложници кои се земени.

Ако Газа биде уништена и протерани 2 милиони жители, како што предлагаат некои политичари во Израел и во странство, тоа ќе создаде катастрофа за многу децении, ако не и векови.

Самата Русија беше предмет на интензивни критики за нејзините дејствија во Украина, за кои многумина тврдат дека вклучува и извршување на воени злосторства.

Коментарите на Лавров доаѓаат со војната меѓу Израел и Хамас во нејзиниот 22 ден. Здравствените власти во Газа во петокот соопштија дека 7.326 Палестинци биле убиени од почетокот на израелското бомбардирање.

Тој рече дека Русија, која поддржува итен прекин на огнот и решение со две држави, продолжува да ја нагласува потребата за мир.

„Остануваме во целосен контакт со Израел и нашиот амбасадор е редовно во контакт со нив. Испраќаме сигнали за потребата да се бара мирно решение и да не се следи оваа најавена стратегија за „изгорена земја“.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“