4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ново бомбардирање од невидени размери во Газа

Северниот дел на Газа и градот Газа се соочуваат со најголем дел од израелското бомбардирање, јавува Ружди Абуалуф, дописник од Газа за Би-Би-Си.

Локалната радио станица која сè уште функционира објави масивни експлозии во четири области на северот, при што новинарите велат дека тие се со размери и интензитет што луѓето „никогаш не ги виделе“.

Тој вели дека нема комуникација дури ни со локалните власти и болниците, така што нема нова бројка за бројот на жртвите.

Луѓето се крајно загрижени, додава тој, за тоа што ќе се случи кога Израел ќе ја започне следната фаза од својата копнена офанзива.