4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Милион луѓе на митингот во Турција против агресијата во Газа

Стотици илјади луѓе во Турција присуствуваат на митингот за прекин на огнот во Газа.

Граѓаните почнаа да пристигнуваат на аеродромот Ататурк каде ќе се обрати претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Во релито на аеродромот Ататурк беше поставена џиновска етапа долга 60 метри и висока 14 метри.

На бината која беше украсена со визуелни елементи на турски знамиња, палестински знамиња и џамија Ал Акса беа поставени 6 посебни ЛЕД екрани за учесниците лесно да го следат митингот.

Покрај тоа, 29 кули за звук и прикажување и дополнителни 25 мобилни базни станици беа инсталирани во рели зоната за да се подобри квалитетот на интернетот.

Граѓаните, кои беа пренесени низ безбедносните пунктови поставени на 12 посебни влезни порти во зоната на митингот, беа видени како во рацете го носат турското и палестинското знаме.

На митингот ќе присуствуваат и државници од различни земји, владини претставници и лидери на политички партии, уметници, претставници на невладини организации, имиња од медиумите, уметноста, спортот, културата и бизнисот.

Митингот, кој го привлече вниманието на локалните и странските медиумски организации, беше акредитиран од меѓународни медиумски организации од целиот свет, како и од Турција.