4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Граната паднала во седиштето на ОН во Либан

Граната паднала во седиштето на мировната мисија на Обединетите нации (Унифил) во јужен Либан, изјави портпаролот на ОН, поради зголемените тензии долж границата меѓу Либан и Израел.

Гранатата не експлодирала и никој не е повреден, но базата во Накура била оштетена.

Унифил работи на проверка на потеклото на нападот.

Либанската група Хезболах и израелската војска често разменуваа оган долж границата во последните три недели.