8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ердоган: Западот е главниот виновник за масакрот во Газа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го обвини Западот дека е „главниот виновник за масакрот во Газа“.

– Западните земји се главниот виновник за масакрот во Газа. Освен неколку совесни луѓе кои го кренаа својот глас, овие масакри беа целосно дело на Западот – истакна турскиот претседател на „митингот за поддршка на Палестина“ на кој присуствуваа стотици илјади луѓе на стариот аеродром Ататурк во Истанбул.

Во остриот говор, Ердоган ги повика западните сили, изразувајќи го своето сомневање дека тие „создаваат атмосфера на крстоносни војни“ против муслиманите.

– Го прашувам Западот: дали ќе создадете нова атмосфера на крстоносни војни против полумесечината – знакот на исламот, рече тој.

– Сите знаеме дека Израел не може ништо без нив – додаде тој, прекорувајќи ги западните велесили што дури и не повикуваат на примирје.

– Ги оплакувавте убиените деца во Украина, зошто молчите за убиените деца во Газа? – тој ме праша. Тврдејќи дека на состанокот имало „еден и пол милион луѓе“, тој го обвини Израел за „воени злосторства“. „Израел, пред целиот свет те прогласуваме за воен злосторник“, рече тој. „Израел, вие сте окупаторите, освојувачите.

– Секако, секоја земја има право да се брани, но каде е правдата? Ова што се случува во Газа не е самоодбрана, туку колеж – додаде турскиот претседател. Со малку попомирувачки тон, тој ги повика Израелците да не го „омаловажуваат чувството на сочувство меѓу Турците“.

– Слушајте ги нашите повици за дијалог, направете чекор во вистинската насока заради вас и вашите деца. Веруваме дека нема да има губитници во праведен мир – рече Ердоган.