4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Агенциите за помош на ОН велат дека изгубиле контакт со персоналот во Газа

Неколку агенции на Обединетите нации известуваат дека изгубиле контакт со нивниот локален персонал во Газа, бидејќи повеќето од комуникациските способности на енклавата се чини дека се прекинати.

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус на Х рече дека организацијата изгубила контакт со својот персонал, како и со своите „здравствени установи, здравствени работници и останатите наши хуманитарни партнери на теренот“.

Лин Хејстингс, резидент на Обединетите нации и хуманитарен координатор во Палестина, исто така, се обрати до Х за да рече дека „Газа го загуби контактот со надворешниот свет поради извештаите за засилено бомбардирање“.

Извршниот директор на Детскиот фонд на ОН, Кетрин Расел, во објава на X рече дека е „крајно загрижена“ за нејзиниот тим во Газа, откако изгубил контакт со нив.

„Сите хуманитарци и децата и семејствата на кои им служат МОРА да бидат заштитени“, рече Расел.
Комуникациите во Газа беа сериозно нарушени во изминатите неколку часа како резултат на воздушни напади, вели главната палестинска телекомуникациска компанија, иако оние со израелски или eSIM сè уште имаат непречена врска.