8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
илустрација / Pixabay
СВЕТ

Во Шибеник претепале келнер затоа што одбил да им послужи пијалаци по работното време

Полицијата во Шибеник отворена кривична истрага против 26-годишен и 30-годишен маж осомничени дека се заканувале, нанеле тешка телесна повреда и насилно се однесувале на штета на 42-годишен маж во ресторан.

Кривичната истрага утврдила дека осомничените побарале пијачка во вторникот навечер по завршување на редовното работно време. Келнерот одговорил дека не може да ја исполни нивната нарачка, по што бил вербално, а потоа и физички нападнат.

Осомничените му се заканувале на келнерот, што предизвикало страв и загриженост за неговата лична безбедност. Келнерот бил примен во Општата болница во Шибеник каде се констатирани полесни физички повреди. Осомничените заедно со кривичната пријава се предадени на надзорникот на полициската управа Шибеник-Книн, а кривичната пријава е доставена до општинскиот државен правобранител во Шибеник.