4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Фото Владина прес служба на Израел
СВЕТ

Шпанска министерка рече: Нетанјаху е надвор од контрола

Шпанскиот министер за социјални права и шеф на Подемос Јоне Белара (Белара) го коментираше конфликтот меѓу Израел и Хамас.

– Нетанјаху на чело на Државата Израел е целосно надвор од контрола. Тој ги прогласи ОН за непожелни. Важно е меѓународната заедница да престане да му се мачи и да му се спротивстави. Повторувам: економски санкции и ембарго на оружје – напиша таа во објава на социјалната мрежа Х, порано Твитер.

Таа потоа објави видео во кое сугерира „четири работи што европските земји би можеле да направат денес за да го запрат геноцидот во Палестина“.

– Денеска дознавме дека Нетанјаху ги прогласи Обединетите нации за непожелни во Израел. Тоа значи дека персоналот на ОН нема да има визи за патување во таа област – рече Белара, а потоа продолжи:

– Ова е резултат на фактот дека ниту Нетанјаху, ниту државата Израел не се одговорни за нивната нелегална окупација на палестинска територија во последните децении. Постојат четири работи што европските земји можат да ги направат сега.

Прво, прекинете ги дипломатските односи со државата Израел. Второ, спроведете силни економски санкции како што беше направено со Путин. Трето, воведете ембарго за оружје.

Четврто, како што беше направено и во случајот со војната во Украина, изведете го Нетанјаху и сите политички лидери одговорни за бомбардирањето на цивили пред Меѓународниот кривичен суд. Ајде да направиме нешто, се уште е можно да се запре геноцидот.