4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Шпанска министерка: Да ги прекинеме односите со Израел, да воведеме санкции и ембарго

Шпанската министерка за социјални права и лидер на Подемос, Јоне Белара, го коментираше конфликтот меѓу Израел и Хамас.

„Нетанјаху, на чело на државата Израел, е целосно надвор од контрола. Тој ги прогласи ОН за непожелни. Важно е меѓународната заедница да му се спротивстави. Повторувам: економски санкции и ембарго за оружје“, напиша таа на X.

Таа потоа објави видео во кое сугерира „четири работи што европските земји би можеле да ги направат денес за да го запрат геноцидот во Палестина“. „Денес дознавме дека Нетанјаху ги прогласи Обединетите нации за непожелни во Израел. Тоа значи дека персоналот на ОН нема да има визи за патување во таа област“, ​​рече таа.

„Ова е резултат на фактот дека ниту Нетанјаху, ниту државата Израел не одговараа за нивната нелегална окупација на палестинската територија во последните децении. Постојат четири работи што европските земји можат веднаш да ги направат. Прво, да ги прекинат дипломатските односи со државата Израел. Второ, спроведете силни економски санкции како што беше направено со Путин“, продолжи таа.

„Трето, воведете ембарго за оружје. Четврто, како што беше направено и во случајот со војната во Украина, доведете го Нетанјаху и сите политички лидери одговорни за бомбардирањето на цивилното население пред Меѓународниот кривичен суд. Ајде да направиме нешто, сè уште е можно е да се запре геноцидот“, заклучи таа.