10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Фото Владина прес служба на Израел
СВЕТ

Нетанјаху рече дека Израел е подготвен да го уништи Хамас

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, вечерва на телевизија во Тел Авив изјави дека земјата се подготвува за копнена инвазија и дека војниците веќе „елиминирале илјадници терористи“.

Сите милитанти на Хамас се осудени на пропаст, вели тој, додавајќи дека луѓето работат деноноќно.

Сепак, тој одби да елаборира за копнените навредливи размислувања, велејќи дека тие не се јавно познати и дека треба да бидат.

– Сакам да кажам многу јасно – тајмингот на операцијата на ИД едногласно го одредува кабинетот што ја води војната заедно со началникот на Генералштабот. Ние работиме на обезбедување на најдобри оптимални услови за нивните последователни операции. Израелската војска се подготвува за копнена инвазија чија цел е да ги уништи воените и владините капацитети на Хамас. Ние сме на врвот на борбата за опстанок – рече Нетанјаху во телевизиското обраќање до нацијата.

Тој ги повика Израелците „ни за момент да не ги заборават оние што беа убиени во нападите на Хамас“.

– Тоа е како да ставиме илјадници стрели во нашето срце, кое крвари – вели тој и додава дека во спомен на жртвите ќе биде одбележан Национален ден на жалост.

Тој, исто така, продолжува да ги повикува луѓето да се евакуираат во јужниот дел на Газа и вели дека земјата им помага на граѓаните да го набават своето лично оружје на контролиран начин.