1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СВЕТ

Голема акција на српското МВР: Апсења и претреси низ Србија

Во продолжение на кампањата за сузбивање на даночната измама и перењето пари, МВР на Србија изврши апсења и претреси на повеќе локации во Србија.

Припадници на МВР привеле девет лица поради постоење основи на сомнение дека сториле кривични дела даночна измама и перење пари, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Уапсени се М.К.(44), Д.Б.(23), С.Б.(49), Н.К.(49), И.Д.(30), Н.Г.(20), Т.Н. (71) и Ж. О.(47) поради постоење основи на сомнение дека сториле кривични дела даночна измама и перење пари, додека М.С.(27) се товари за кривично дело перење пари, соопшти МУП.

Осомничените се товарат дека од јануари до август годинава поднеле лажни даночни пријави преку повеќе фирми во кои биле формални сопственици и одговорни лица, а врз основа на кои им биле исплатени пари по неоснован поврат на ДДВ во вкупен износ 30.014.798 динари, кои се стекнати со даночна измама поврзана со данок на додадена вредност.

После тоа, осомничениот М.К., знаејќи дека потекнуваат од криминални дејствија, како што се сомничи, ги пуштал на легален пат, со купување разновидни материјални добра од деловните сметки на фирми, подмирувајќи кредити и деловни обврски кон други правни лица кои исто така биле под негова контрола, додека дел од парите биле подигнати во готово.

На овој начин, како што се сомнева, го оштетиле буџетот на Република Србија за 30.014.798 динари.

На осомничените им е одреден притвор до 48 часа, по што со кривична пријава ќе бидат изведени во надлежното обвинителство.

Апсењето го извршиле припадници на МВР, УКП, Оддел за борба против корупција, во соработка со даночната полиција во Крагуевац, а по наредба на Специјалното одделение за сузбивање на корупцијата на Вишото јавно обвинителство. во Белград.

Полицијата продолжува да работи на овој случај.