4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Руски дрон оштети клучен украински инфраструктурен објект

Клучен инфраструктурен објект во западниот украински регион Хмелницки беше оштетен за време на напад со руски беспилотни летала минатата ноќ, изјави официјален претставник во средата.

– Во областа Шепетивка, како резултат на соборување на непријателски воздушни цели, тие паднаа на локацијата на клучен инфраструктурен објект – изјави висок функционер во регионот Хмелницки, Сергиј Тијурин, во апликацијата за пораки Телеграм.

Тој наведе дека ударниот бран оштетил инфраструктурни објекти, станбени згради и возила, а најмалку 16 лица побарале медицинска помош поради повреди од различен обем.

Украинската војска на Фејсбук објави дека нејзините воздушни сили ги уништиле сите 11 руски беспилотни летала лансирани кон Украина во текот на ноќта.

Ројтерс не беше во можност да ги потврди тие извештаи од независни извори.

Регионот Хмелницки е редовна цел на руски напади со беспилотни летала и ракети, кои аналитичарите ги поврзуваат со воен аеродром во регионот.