4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
СВЕТ

Израел одбива да го прекине огнот: „Како треба да одговориме на обезглавување на бебе?

Израел ги отфрли повиците на меѓународната заедница за прекин на огнот и повторно вети дека ќе го уништи Хамас.

ОН, Палестинците и голем број земји го поднесоа барањето на состанокот на ОН на високо ниво, но министерот за надворешни работи на Израел рече дека е „право на земјата да го уништи Хамас“.

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен, исто така, ги отфрли повиците за „пропорционалност“ во одговорот на земјата на ненадејните напади на Хамас врз Израел на 7 октомври.

– Кажи ми кој е пропорционален одговор за убивање бебиња, за силување и палење жени, за обезглавување на дете? Како можеш да се согласиш на прекин на огнот со некој кој се заколнал дека ќе го убие и уништи самото твое постоење? – тој ме праша.

Тој пред Советот за безбедност на ОН изјави дека пропорционалниот одговор на масакрот е „тотално уништување до последниот член на Хамас“, нарекувајќи ги „новите нацисти“.

– Не е само право на Израел да го уништи Хамас. Тоа е наша должност – додаде Коен.