4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израел напаѓа во Сирија

Војската на Израел соопшти дека нејзините авиони ја нападнале сириската воена инфраструктура рано во средата како одговор на ракетите истрелани од Сирија кон Израел.

Војската соопшти дека идентификувала две ракетни лансирања од Сирија кои паднале на отворени области во вторникот вечерта и одговориле со артилериски оган врз изворите на лансирањето.

Исто така, се наведува дека нејзините воени авиони „погодиле воена инфраструктура и минофрлачи на сириската армија“.

Војската не соопшти дополнителни детали. Таа не ја обвини сириската армија за истрелувањето на две ракети што ги активираа сирените за воздушен напад на Голанската висорамнина окупирана од Израел во вторникот.

Израел размени оган со либанскиот Хезболах и милитантите во Сирија во последните денови во поширокиот конфликт на нејзината северна граница додека се бори против исламистичките милитанти Хамас во Појасот Газа по смртоносниот напад во Израел.