1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

Руското Министерство за одбрана информира дека бомбардер Су-34 се урнал во регионот Воронеж за време на тренинг лет.

Воронеж се граничи со делумно окупираниот украински регион Луганск. Пилотите се катапултирале.

Медиумите јавуваат дека според прелиминарните сознанија, причина за несреќата е дефект на левото подвозје (опрема за слетување). Авионот се урнал во поле во областа Кашира кај селото Колодезни. Наводно, во авионот немало муниција.