17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Огромен руски напад на Одеса

Украинската војска утринава соопшти дека руските сили извршиле „масовен“ ракетен и беспилотен напад врз јужниот украински регион Одеса. Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава на Фејсбук објави дека се уште се проценуваат ефектите од нападот.

Украинските воздухопловни сили соопштија дека уништиле 18 од 24 т.н беспилотни летала камикази кои полетаа кон легиите на Миколаев и Одеса.

Тие тврдат дека ги уништиле сите 17 крстосувачки ракети кои биле лансирани од југозападниот руски регион Волгоград.

Ракетите се уништени во регионите Дњепропетровск, Полтава и Хмелмитки, соопштија од воздухопловните сили на Украина.