13.8 C
Скопје
31. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Руските власти на Крим продаваат украински куќи – меѓу нив и куќата на Зеленски

Руските власти на Крим, воспоставени по анексијата на полуостровот, објавија дека планираат да продадат околу 100 украински имоти, вклучително и еден што е во сопственост на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Владимир Константинов, претседателот на кримскиот парламент, изјави дека национализираните средства наскоро ќе бидат продадени и дека властите ги одржале првите осум аукции за имотот на украинските бизнисмени.

Договорите за продажба изнесуваат повеќе од 815 милиони рубљи (околу 8 милиони евра), рече Константинов на апликацијата за пораки Телеграм.

Руските власти на Крим во февруари соопштија дека национализирале околу 500 имоти на Крим, вклучително и некои што им припаѓаат на високи украински политичари и бизнисмени. Крим, меѓународно признат како дел од Украина, е под контрола на Москва од 2014 година, кога Русија го анектираше полуостровот на Црното Море, осум години пред нејзината инвазија на остатокот од Украина.