10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Институт за проучување на војната: Убиен командант на елитната руска единица

Институтот за проучување на војната во дневниот извештај наведува дека се појавиле информации дека Василиј Попов, командантот на рускиот 247. гардиски воздушно-десантен јуришен полк, бил убиен за време на борбите во Украина.

Ова го прави втор командант на 247. полк убиен во акција од почетокот на војната во Украина, откако Константин Жижевски беше убиен во февруари минатата година. Американскиот тинк-тенк нагласува дека Василиј Попов дури неодамна го замени Пјотр Попов како командант на 247. полк.

Се претпоставува дека членовите на споменатиот полк дејствуваат во регионите Доњецк и Запорожје.

Институтот за проучување на војната претходно утврди дека релативно елитните сили на полкот извршуваат ограничени контранапади во критичните сектори на фронтот и процени дека смртта на командантот дополнително ќе ја ослабне единицата.