Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Срби и Македонци „паднаа“ во Грција: полицијата откри повеќе од 20 килограми злато

Двајца српски државјани и двајца Македонци се уапсени во Солун откако во возилата во кои се возеле биле пронајдени накит и златни прачки за кои не можеле да докажат сопственост.

Како што е наведено, поголема количина накит и осум златни прачки, вкупна тежина од околу 21,5 килограми, открила полициската патрола во Солун, во две возила, едното со македонски, а другото со турски таблички, пренесуваат српските медиуми.

Според неофицијални информации, уапсени се двајца државјани на Македонија, едниот на 72, а другиот на 36 години и двајца државјани на Србија, двајцата на 37 години.

Одземени им се возилата и мобилните телефони, а полицијата ќе го испитува потеклото на накитот и златото.