25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: илустрација/pixabay
СВЕТ

Турскиот „крал на криптовалутите“ осуден на 11.196 години затвор! Украл милиони и побегнал во Албанија

Судот во Турција во четвртокот го прогласи Фарук Фатих Озер, основачот на неуспешната берза за криптовалути Thodex, виновен за повеќе кривични дела, вклучително и водење криминална организација, тешка измама и перење пари.

Тој е осуден на 11.196 години затвор.

Озер ја основа својата компанија во 2017 година, а наскоро таа стана една од најголемите турски крипто берзи. Во април 2021 година, компанијата објави дека не може да продолжи со работа, а Озер побегна во Албанија. Потоа вети дека ќе им ги врати сите пари на инвеститорите, а потоа ќе се врати во Турција.

Но, тој се врати во Турција само преку процесот на екстрадиција и по долга правна битка.

Неговите двајца браќа и сестри добија слични казни во четвртокот и беа прогласени за виновни по истите три точки од обвинението.

„Јас сум доволно паметен да водам која било институција на Земјата“, изјави Озер пред судот. „Тоа можете да го видите во оваа компанија, која ја основав на 22-годишна возраст. Немаше да се однесувам толку аматерски да беше криминална организација.

Обвинителите проценуваат дека колапсот на Тодекс резултирал со загуба од околу 13 милиони долари на инвеститорите, иако вистинската сума останува непозната. Турските медиуми наведуваат дека загубите би можеле да бидат и до 2 милијарди долари.