23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Рустем Умеров е новиот министер за одбрана на Украина

Украинскиот парламент го одобри назначувањето на поранешниот пратеник Рустем Умеров за министер за одбрана, што претставува најголемо потресување на Министерството за одбрана од руската инвазија пред 18 месеци.

Умеров (41), кој е кримски Татар, го замени Олексиј Резников, кој помогна во обезбедувањето милијарди долари западна воена помош како министер за одбрана, но беше обвинет за корупција во Министерството и разрешен од претседателот Володимир Зеленски во неделата.

Резников самиот не се соочи со обвиненија за корупција, но вели дека е жртва на клевети. Неговото отстранување не се очекува да влијае на воената стратегија на Украина.

Зеленски рече дека се потребни нови пристапи и други форми на интеракција со војската и општеството бидејќи руската инвазија влезе во својот 19-ти месец.

„Да се раководи со одбранбената институција за време на целосната војна со Русија е голема одговорност. Очекуваме дека новиот министер бргу ќе зачекори во своите должности и ќе продолжи со реформите во одбранбениот сектор“, рече премиерот Денис Шмихал.