10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

„Русија изврши воздушни напади на 800 метри од нашата граница“, изјави претседателот на Романија Клаус Јоханис

Руските воздушни напади беа извршени вчера на помалку од еден километар од границата на Романија со Украина, изјави романскиот претседател Клаус Јоханис, поради интензивните напади на украинското пристаниште Измаил.

Јоханис зборуваше после еден ден откако Киев рече дека руски беспилотни летала слетале на романска територија, тврдење кое Букурешт го негираше.

„Имавме напади токму денес, ми рече министерот за одбрана, кои беа потврдени на 800 метри од нашата граница. Многу, многу блиску“, рече Јоханис на заедничката прес-конференција со премиерот на Луксембург Ксавиер Бетел.

„Можам да ви кажам никакво парче, никакво беспилотно летало и никаков дел од уред не слета во Романија“, додаде тој.

Украина неколкупати за време на војната извести за сомнително руско оружје кое прелетало или удирало во соседите, вклучително и членки на НАТО.