25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Русија: Американците ќе ја поддржуваат Украина да ја води војната до последниот Украинец

Кремљ, за посетата на американскиот државен секретар Антони Блинкен на Киев, рече дека е јасно дека Вашингтон планира да продолжи со финансирањето на воените напори на Украина до последниот Украинец.

Блинкен пристигна во Киев како гест на поддршка додека украинската контраофанзива против руските сили завршува во четвртиот месец со само мали придобивки.

„Слушнавме повеќекратни изјави дека Американците имаат намера да продолжат да му помагаат на Киев онолку долго колку што е потребно“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Со други зборови, тие ќе продолжат да ја поддржуваат Украина во воена состојба и да ја водат оваа војна до последниот Украинец, не штедејќи пари за ова. Така го сфаќаме, ние го знаеме. Тоа нема да влијае на текот на специјалната воена операција“, заклучи тој.