22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Повеќе од 50 загинати во вооружени борби меѓу курдски и арапски борци во источна Сирија

Десетици луѓе биле убиени за време на неколкудневните судири меѓу курдската милиција поддржана од САД и арапските племенски борци во Сирија, пренесува Би-би-си.

Борбите избувнаа откако Сириските демократски сили (СДФ) го уапсија шефот на племенската милиција поддржана од арапски кланови, со кои соработуваше во источната провинција Деир ал-Зур. Немирите подоцна се проширија на север и на запад до провинциите Хасаке и Алепо.

ОН добија непотврдени извештаи за 54 цивили, кои загинале во напади. Се вели дека е уништена или оштетена критична инфраструктура вклучувајќи најмалку две болници и три објекти за третман на вода.

САД, кои имаат стотици војници во областите контролирани од СДФ за да се спротивстават на џихадистичката група Исламска држава, ги повикаа сите страни веднаш да престанат со борбите и да дојдат до мирно решение.

Сириската опсерваторија за човекови права, мониторинг-група со седиште во Велика Британија, објави дека најмалку 71 лице се убиени во Деир ал-Зур, меѓу кои пет деца, 39 арапски борци и членови на 23 СДФ. Но, други извештаи велат дека бројот на загинати е повеќе од 100.