25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Минатата година имало повеќе од 1.000 жртви во војната во Украина поради употреба на касетни бомби. кои се забранети од повеќе од 100 држави

Бројот на луѓе убиени или ранети од касетна муниција се зголеми осум пати минатата година, на повеќе од 1.000, најмногу поради нивната употреба во војната во Украина, особено од Русија, соопшти група која води кампања против касетна муниција.

Касетните бомби, забранети од повеќе од 100 земји, се лансираат од земја или од авиони и експлодираат во воздух прскајќи помали бомблети на широк простор.

Од 1.172 жртви минатата година, 353 починале, покажа извештајот на кампањата на Коалицијата за касетни муниции. Тоа е највисокото ниво откако групата почна да ги составува своите годишни извештаи пред 14 години.

Во извештајот се вели дека речиси сите жртви биле цивили, а три четвртини се деца, кои честопати си играат со неексплодирани бомби.

Во Украина се вели дека Русија користела касетна муниција постојано, а Украина исто така ги користела, но во помала мера.

Извештајот ја опфати минатата година и ја исклучува годинешната употреба од страна на Украина на касетна муниција од Соединетите Американски Држави, која Киев почна да ја прима во јули.

Киев вели дека ги користи само против руските трупи на фронтот. Русија негира дека воопшто ги користи, но се закани дека ќе го стори тоа како одговор.