21.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Кина нема да увезува јапонска морска храна поради нуклеарната централа „Фукушима“

Јапонија ѝ порача на Светската трговска организација дека кинеската забрана за јапонска морска храна по ослободувањето на прочистена радиоактивна вода од нуклеарната централа „Фукушима“ е целосно неприфатлива, соопшти вчера јапонското Министерство за надворешни работи.

Во контрааргументот на кинеското известување од 31 август до Светската трговска организација за мерките за суспендирање на јапонскиот увоз на водни производи, што почна минатиот месец, Јапонија рече дека ќе ги објасни своите позиции на релевантните комитети на СТО и ја повика Кина веднаш да ја повлече акцијата.

Некои јапонски официјални лица ја навестија можноста за поднесување жалба на СТО поради кинеската забрана за увоз на морска храна, што американскиот амбасадор во Јапонија минатата недела рече дека е нешто што САД ќе го поддржат.

Во посебна изјава јапонското Министерство за надворешни работи вчера соопшти дека Јапонија исто така побарала од Кина да одржи разговори за забраната за увоз поврзана со „Фукушима“ според условите на трговскиот договор за Регионално сеопфатно економско партнерство.

„Јапонија се надева дека Кина ќе разговара со јапонската страна што е можно побргу и ќе ги преиспита своите мерки во согласност со нејзините обврски од договорот за регионално сеопфатно економско партнерство“, се вели во соопштението.