22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Голема бела ајкула снимена на плажа во САД: пливаше во плиткото, а потоа настана паника

Голема бела ајкула доведе до затворање една плажа кога исплива на брегот и ги остави капачите во состојба на хистерија.

Видеоснимката го прикажува моментот кога двајца посетители на плажа забележале бела ајкула долга 3 метри како плива во плиткото на плажа во Масачусетс, САД.

Огромната ајкула скока под брановите пред нејзината грбна перка да се пробие над водата, што ги натера исплашените деца да врескаат и да молат за помош.

Видеото е снимено на Аутер Бич, област во која има невообичаено зголемување на средбите со ајкули во последните недели. Клипот беше објавен на фејсбук-страницата на Atlantic White Shark Conservancy во понеделникот, каде што веќе имаше повеќе од 700.000 прегледи.