20.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Драматично во Хрватска: ветер над 140 километри на час, во сила е портокалово предупредување

На автоматската мерна станица Призна кај Сењ утринава е измерен ветер од над 140 км/ч, така што во Хрватска сè уште е во сила највисокото предупредување, особено во областа под Велебит.

Портокалово предупредување е во сила за остатокот од брегот поради силна бура, каде што се очекуваат налети што би можеле да надминат 120 км/ч.

Државниот хидрометеоролошки завод ги предупреди граѓаните да бидат подготвени за прекини, оштетувања на објекти и ризик од повреди поради откорнати дрвја, скршени гранки и отпад.

Не ја исклучуваат можноста за прекин на сообраќајот и снабдување со електрична енергија.