23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Жител на Тексас почина од амеба што јаде мозок, му влегла преку носот додека пливал во езеро во Остин

Човек од Тексас заболел од болест предизвикана од амеба што јаде мозок и починал откако отишол на пливање, соопштија државните власти во средата.

Човекот развил инфекција, предизвикана од „Наеглериа фовлери“, попозната како амеба што јаде мозок, од пливањето во езерото Линдон Б. Џонсон во август. Официјалните лица јавно не ја идентификуваа жртвата. Примерок од случајот е испратен до Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

„Наеглериа фовлери“, живее во топла слатка вода. Влегува во телото преку носот и патува до мозокот. Може да предизвика мозочна инфекција која го уништува мозочното ткиво. Речиси секогаш инфекцијата е фатална, пренесува Дневник.хр.

Според ЦДЦ, од 1962 до 2022 година биле пријавени само 157 случаи на оваа инфекција. Во тој период преживеале само четворица пациенти. Агенцијата соопшти дека повеќето инфекции во САД се поврзани со пливање во јужните држави. Според локалните власти, 39 случаи на оваа инфекција биле идентификувани во Тексас помеѓу 1962 и 2002 година.

Инфекцијата обично се јавува кај момчиња помлади од 14 години, според ЦДЦ. Имаше неколку смртни случаи поврзани со инфекцијата оваа година, вклучително и жител на Џорџија и дете во Невада. Двете жртви починаа во јули. Одделот за здравство на Флорида, исто така, пријави инфекција во март.

Симптомите започнуваат помеѓу еден и 12 дена по пливање или некој вид назална изложеност на вода што ја содржи оваа амеба, според ЦДЦ. Луѓето умираат еден до 18 дена по појавата на симптомите. Симптомите на инфекција вклучуваат гадење, повраќање, треска, силна главоболка, вкочанет врат, напади, промени во расположението и халуцинации. Некои заразени може дури и да паднат во кома.

„Иако овие инфекции се многу ретки, ова е важен потсетник дека во природните водни тела има микроби кои можат да претставуваат ризик од инфекција. Зголемените температури во текот на летото прават идеален за раст и процут на штетни микроорганизми“, вели Десмар Вокс од Канцеларијата за здравје на округот Остин-Тревис.

„Наеглериа фовлери“ се јавува природно во околината, така што капачите секогаш треба да преземаат ризик кога влегуваат во топла слатка вода, предупредуваат лекарите.